Ruokaostokset ja raha

Nyt on joku superpostaustahti päällä kun on taas vähän parempi päivä ja niinä huonoina päivinä en sitten taas pääse mitään kirjoittelemaan. Kirjoitin taannoin siitä säästämisestä ja sen jälkeen on kyselty kauheasti kuinka paljon meillä menee rahaa ruokaan. Tuli paljon myös kysymyksiä ja oletuksia, että eletään sitten varmaan ihan minimalistisesti ja syödään heikkolaatuisia ruokia kun meillä menee suht vähän ruokaan rahaa. Tultiin äsken kauppareissulta ja kuvasin teille nyt vähän, että mitä ostettiin.

Käytiin tänään Prismassa ja Lidlissä ostoksilla. Prismasta ostettiin sillainen valtava pahvilaatikollinen vaippoja, vanupuikkoja, laatikollinen pillimehuja, mulle autoon parit grandit, Avalle mansikkamaitojuoma, tacomaustetta ja Sallisen jauhelihamaustetta(jonka hinta kirpasee, yli 6 euroa, mutta sen arvosta!), broilerin fileesuikaleita, kaksi pakettia naudan paistijauhelihaa, pussillinen perunaa, vesimelonia, sitruuna, tuorejuustoa ja norjalainen merilohifilee. Ostokset kustansivat yhteensä 64 euroa, mutta mulla oli 50 euron lahjakortti Oriflamen kampanjasta, jonka takia mentiinkin Prismaan, joten meille tuli hintaa 14 euroa.

Lidlistä ostettiin banaania, omenaa, kirsikkatomaatteja, ruokakermaa, maitoa, piimää, kananmunia, vehnäjauhoja, tomaattikeittoa, karkkia, rusinoita ja vessapaperia. Rahaa meni tasan 22 euroa. Eli koko kauppareissuun meni 36 euroa (plus se lahjakortti) ja kyllä me pari viikkoa eletään, maitoa ja hedelmiä pitää hakea lisää. Kotona meillä oli ennestään porkkanaa, perunaa, tomaattia, purjoa, montaa erilaista pastaa, tomaattimurskaa, jogurtteja ja kaikkea perustarviketta, sekä jääkaapissa paketti kanaa ja pakkasessa lihoja. Seuraavan parin viikon ajan meillä syödään yrtti-pippurikuorrutettua lohta perunamuusilla ja uunikasviksilla, juustoista kanapastavuokaa, broilerkiusausta, spagetti bolognesea, lasagnea, ruokaisaa munakasta, pitsaa, lihapullia sienikastikkeessa ja kaikenlaista muuta. Eli ei mun mielestä mitään kituutusruokia 😉 Mikäli saa käyttää kaikkia näitä varastoja, mitä meille on kerääntynyt kun ostetaan aina tarjouksesta, voisin jossakin haasteessa suhteellisen helposti ruokkia meidän 3 hengen perheen alle satasella kuukaudessa. Aamupalaksi ja iltapalaksi Ava syö yleensä puuroa ja välipalaksi on hedelmiä ja jogurtteja. Ava napostelee usein myös kuivattuja hedelmiä ja rusinoita. Huomenna leivotaan sämpylöitä vielä kun syötiin aamulla viimeiset pakkasesta.

Lahjakortin takia ostettiin nyt varastoon noita vaippoja ja raaskin ostaa taas tota kallista jauhelihamaustetta. Ilman lahjakortteja en normaalisti myöskään ostaisi kalliimpaa tuorejuustoa, vesimelonia, suomalaisia kirsikkatomaatteja, kalliimpaa jauhelihaa ja kanaa sekä norjalaista merilohta, mulle kelpaa se halvempi kirjolohikin 🙂 Asioita joihin keskityn kauppareissulla on hedelmien tuoreus, tarjouslihat, jogurteissa ja maitotuotteissa halvimman merkin löytäminen, tarjousten hyödyntäminen, eli ostan suuren määrän tuotteita jotka säilyvät pitkään. Tarjousten hyödyntäminen on ollut se kaikkein paras, koska niiden ansiosta meillä on aina kuivakaapit ja pakkanen täynnä ja kaupasta ei tarvitse ostaa niin paljoa kaikkea, koska kotoa löytyy jo suurin osa aineista. Aina kun on enemmän rahaa, täytän kaikki kaapit ja pakastimen ja sitten kun taas on vähemmän, ei mene kauppaan rahaa muuta kuin maitoon ja hedelmiin, kun voidaan elää kaappien antimista. Kerätään myös kesällä ja syksyllä pakkaseen marjoja ja sieniä. Marjat on kivaa plussaa ja sienillä saa täydennettyä hyvin ruokia. Topias inhoaa sieniä, mutta livautan niitä aina salaa ruokiin ja se tyytyväisenä syö ja kehuu kun ei tiedä, että siellä on sieniä joukossa…

Millaisia ruokia te ostatte? Oletteko merkkiuskollisia, vai etsittekö aina halvempaa vastiketta? Mä olen huomannut, että monessa tarvikkeessa se halvempi on oikeasti parempi, jos taas halpis onkin surkeaa, vaihdan takaisin kalliimpaan. Esimerkiksi Lidlin vessapaperi on paljon paksumpaa ja vahvempaa ja kestää kauemmin. Ja Ava tykkää paljon enemmän Lidlin maidosta kuin noista kalliimmista merkeistä. Myös Lidlin halpisjogurtit ovat ihanan kermaisia ja maistuvat hyvältä. Oltermanni on yksi niistä harvoista, joissa en suostu tinkimään, koska se vaan on ihan parasta! En oikein tykännyt siitä Lidlin vastikkeesta. Aurajuusto on toinen, josta en ikinä osta muuta kuin sitä aitoa oikeaa Auraa. Ja kurkun täytyy aina olla suomalaista, se ulkomaalainen ei ole hyvää. Melkeen kaikki muu meillä onkin halpista!

Kommentit

69 kommenttia
Avatar

Toisaalta Lidlin jogurteissa ja jäätelöissä on järjetön määrä sokeria. Siksi meillä ne on hieman boikotissa. Toki hyvänmakuisia ovat 😉

Avatar

Aattelin täs vaan sanoo että lidlin maitohan on valion maitoa, se on vaa maito mitä lidlissä myydää ni ne ei maksa valion nimestä toisin ku isommat ketjut 😉 eli siksi halvempaa mutta samaa valion maitoa! Vessapaperihan on meillä iha järjettömän halpaa :DDD

Avatar

Joo mä kanssa oon yrittänyt sanoa tota ihmisille et se on sitä samaa suomalaista maitoa! 😀 Ei mitään järkeä maksaa isoa hintaa valion maidosta 🙂

Avatar

Kalevan maitojen hintavertailussa Prismassa oli 3senttiä halvempaa maitoa ku Lidlissä..

Avatar

Pst. ostappas S-marketista (tai muusta S-kaupasta) Rainbowin kermajuustoa, namskis! Olin ennen Oltermannin uskollinen ystävä, mutta Rainbowin kermajuusto onkin naminami yhtä hyvää ja maukasta, mutta halvempaa. 🙂

Avatar

Joo meilläki syödään rainbown kermajuustoa, ite en oo niin juustokriitikko mut mies on ja sille kelpaa toikin ihan pelkästäänki! 🙂

Avatar

Kaikki on tota kehunut niin pakko varmaan kokeilla! 🙂

Avatar

Meilläki käytetää tota s-kaupan kerma juustoa ja on yhtä hyvää ku oltermanni! 😛

Avatar

meijän s-marketissa rainbown juusto on 10 senttiä kalliimpaa kuin oltermanni:)

Avatar

Me toimitaan kaupassa ihan samalla tavalla 🙂 en tajua ymmärrä ihmisiä jotka ostaa yhden päivän ruuat ja sitten ravaa koko illan kaupassa kun jotain unohtuikin kauppaan.Meillä kaapit ja pakastin aina täynnä ruokaa ja usein myös pakastetaan ruokia pakkaseen nii ei tarvii edes aina tehdä ruokaa kunhan lämmittää pakkasesta.Me pärjätään loistavasti 100e ruoka kustannuksissa ja n.60e menee korvike maitoon ja vaippoihin kuussa.:) kun käyttää järkeä ruoka ostoksissa eikä tee heräteostoja rahaa jää muuhunkin 🙂

Avatar

Joo ihan totta, tossa ravatessa menee helposti tuplasumma kauppaan! Mä kans joskus kauan sitten katsoin kuittia kun ei vielä osannut ajatella näitä niin kyllä sen huomas et suurin osa rahasta meni niihin heräteostoksiin 🙂

Avatar

Lidlin se vaaleanpunaisessa muovissa oleva kukkakuvionen wc-papru on oikeasti kaikista parasta ja jugurtit ja jätskit on lidlissä parempia kuin suomalaiset vastaavat. Yleensä etsin halvinta merkkiä mutta just Aurajuusto on se mitä yleensä ostan halvemman merkin sijasta 🙂

Avatar

Jep, niinpä! 🙂

Avatar

Tiesitkö että Prismaan oli nyt tullu Rainbow-maitoa? Suomalaista ja litrahinnaltaan halvinta!

Avatar

En tiennyt, pitää käydä katsomassa! Jos on halvinta niin sitä sitten jatkossa 😀

Avatar

En tiiä mitä Lidlissä maito maksaa, mutta tuo rainbown maito on kyllä hyvää, maksaa 1,39€ litra 🙂

Avatar

Korjaus edelliseen; rainbow kevyt ja rasvaton maito on prismoissa ja s-marketeissa 0, 79 € litra 🙂

Avatar

Mä käyn kerran viikossa kaupassa, sinne menee noin 70 €. Meillä tehdään joka päivä ruokaa ja viikonloppuna on herkkupäivä. Ihan normi määrä siis, kun ottaa huomioon, että meillä syö kaksi gluteenittomia ja yhteensä täällä syö kaksi aikuista, kaksi teiniä, kaksi vähän nuorempaa ja kaksi alle kouluikäistä, nuorin neljän 😀 Kasvikset ja hedelmät on halpoja (pussi tomaatteja n. 3€ vertaa suklaalevyyn 😉 ) Suurin säästö kauppareissussa tulee siitä, että suunnittelee sen ensin ja menee sitten, sekä siitä, että käy vaan kerran viikossa 🙂

Avatar

Kuulostaa fiksulta, ja aika halvalla pääsette kun ottaa gluteenittoman ruokavalion huomioon, tiiän meinaan että se on tosi kallis! Kaikki gluteenittomat jauhot yms maksaa ihan sikana…

Avatar

Me shoppaillaan S-marketissa, Siwassa ja K-marketissa. Pienellä paikkakunnalla hinnat on pilvissä ja tarjouksia harvoin. Jos on päiväysruokia -30% alessa ja ne on just jotain mitä ajattelen et voidaan syödä niin ostan. Marinoidut olen nykyään jättänyt ostamatta. Meillä menee kai aika paljon ruokaan rahaa, vaikka teen ruuat aika pitkälti alusta loppuun itse. Meillä maksaa maitolitra 1,06e ja käytetään tosin nykyään vain kevytjauhelihaa. Nyt se oli tarjouksessa 400g 2,99 normaalisti 3,49e. Eli lihatuotteet vie maitotuotteiden kanssa sen isoimman loven lompakkoon. Samoin juustot on törkeän kalliita. Ostan Pirkkaa, Oltermannia ja Arlan naturaa vaihdellen. Tykkäisin Edamista, mut se on niin törkeen hintaista. Mitään erikoisjuustoja täältä ei edes saa vaikka mieli tekisikin maistella.

Avatar

Onneks täällä on Lidl, mutta ei täälläkään isoja kauppoja oo, lähimpään Turun Prismaan ei onneks oo pitkä matka! Mutta jos pitäis shoppailla k-marketissa yms niin tulsi kyllä kalliiksi :/

Avatar

Mä olen uskollinen Lidlille! Kaikki on paljon halvempaa. Viikon ruuat saattaa Lidlissä maksaa 40€, kun taas jos käydään sittarissa niin samaan määrään saattaisi mennä 70€. Ja me ostetaan aina alennustuotteita. Mä en itse asiassa edes osta jauhelihaa, jos se ei ole alennuksessa ja sitten kun osun oikein hyvälle päivälle kauppaan niin saatan viedä montakin lootaa -50% ja sitten niitä odottaa siellä pakkasessa. Ja yleensä vältetään ostamasta mitään turhaa hetken mielijohde herkkuja, vaan päätetään jo kotona, että ostetaanko naposteltavaa vai ei. 🙂

Avatar

Täällä toinen uskollinen 🙂 Mä teen ihan samaa aina lihojen kanssa! 🙂

Avatar

Mekin uskollisia Lidlille! Ostettiin kerran lidlistä viikon ruoat 27 e (~2 kassillista), haluttiin sit tuoretta kalaa sellanen kahdelle hengelle riittävä pala ja siihen päälle sellasta creme bonjour cuisine sipulinen -tuorejuustojuttua ja suklaajätskiä, ni yhteensä n. 17 e ja hedelmäpussillisen verran tavaraa. Ennemmin ostaa isomman palan kalaa lidlistä ja pakastaa loput. =) Ja Aurajuusto on aina AURAN (: Kissanruoat ja muut tulee haettua tarjoustalosta, koska siellä on niistä useasti tarjouksia. 🙂

Avatar

Minä aina juoksen tarjousten perässä, ukkoki ostaa kyl yleensä halvinta mahdollista kaupasta, mut menen Lidliin vartavasten hamstraamaan esim kermaa (muistaakseni vain 0,55€ just noi Floran kermat mitä tekin ootte ostanu :D), sitä ihanaa kreikkalaista jugurttia (tarjouksessa vaa 1,99€), pakastevihanneksia ja vessapaperia. K-marketista tai k-supermarketista sit yleensä muut. Kauppakuitista huomaa että lähes kaikki on Pirkkaa mitä tulee ostettua. Mut kissanhiekan käyn ostaan prismasta koska rainbowlla on niin halpaa hiekkaa! Lihat on AINA jostain tarjouksesta ostettuja kans.

Avatar

Joo se ruokakerma on kyllä Lidlissä ehdottomasti halvinta! 😀 Mäkin aina metsästän noi tarjoukset, eikä siitä nyt niin paljoa tuu vaivaa, ja se vaiva maksaa itsensä takaisin kun kattoo kuittia 🙂

Avatar

Paitsi että raejuustoa en lidlistä osta! Sen pitää olla valion. 🙂

Avatar

Se on mulla muuten sama! 🙂

Avatar

Mä taas en voi sietää muita raejuustoja kuin lidlin raejuustoa, ihan parasta! 😀

Avatar

Meillä menee kauppaan kuukaudessa n. 200e. Pärjättäis luultavasti alle satasella, jos mulla ei olis erityisruokavaliota, jota poikaystävä tai lapsi ei voi noudattaa. Ollaan kuitenkin nyt suunniteltu, että mä yrittäisin alkaa syömään osittain ainakin poikaystävän ja lapsen ruokavalion mukaan, jollon myös rahaa säästyis (–:

Avatar

Erityisruokavaliot kyllä vie paljon rahaa! Mutta toi 200 euroa kuulostaa kyllä ihan passelilta summalta 🙂

Avatar

Meillä ruokaan menee kuukaudessa ehkä noin 300-400 euroa. Elämme säästeliäästi, ostamme suuria määriä kerrallaan ja teemme kotikokkelit itse. Minkäänsortin merkkiuskollinen en todellakaan ole, ja näin arkisin sitä tulee käytyä niin perus Valtussa ja Siwassa kuin myös S-marketissa. Joskus ihan spesiaalitapauksissa myös Prismassa. Alennuslaareista löytyy usein todella hyvin tuotteita ja niilläkin säästää useamman pennin.

Avatar

Alennuslaarit kannattaa kyllä kaivella 🙂

Avatar

Ihailtavan paljon jaksat nähdä vaivaa kun käytte useemmassa kaupassa. Itse en tarjouksista juurikaan välitä, menen Lidliin ja ostan sieltä ruuat, halpaa se on joka tapauksessa. Voi kun olisi itselläkin jaksamista hakea halvimmat aina. 🙂
Minkä takia niitä sieniä pitää sitten tunkea sinne ruokiin jos Topias ei tykkää? Toi on ainakin mun mielestä superärsyttävä tapa, itse en tykkää sipulista mutta toi miekkonen aina ruokaa tehdessään murskaa sen niin pieneksi ja kuvittelee etten huomaa. Miksi sitä ei vaan voi ottaa eri lautaselta? 😀

Avatar

Siksi koska oikeasti Topias tykkää niistä, se on vaan ennakkoluulonen 😀 nyt se on alkanut syödä jo jonkun verran sieniä kun oon kertonut että tossakin oli sieniä mitä just vetelit kaks lautasellista 😀

Avatar

Me käydään kerran 2 viikossa Prismassa ja ehkä 1-2 kertaa siinä välissä haen vaunulenkillä täydennystä. Ostetaan myös paljon pakastimeen lihoja ja kuivakaapissa on aina makaronia yms, riisiä, tonnikalaa, puurohiutaleita yms. Leipää haetaan kerran kuussa muutama säkki Vaasan leipomomyymälästä ja pussitetaan pakastimeen, siinä tulee jo iso säästö. Teen usein moneksi päiväksi ruokaa ja joskus myös pakastetaan. Hyvin harvoin menee roskiin ylijäänyttä (ellei unohdukin liian pitkäksi aikaa jäähtymään). Lapsi syö vielä soseita (+hedelmiä yms sormiruokaa) jotka pääasiassa teen itse ja pullosta ei osaa juoda. Vaippoja menee Lidlin paketti 1-1,5 kuukauden aikana kun päivällä on kestovaipat. Ite syön myös aamupalaksi lapsen kanssa puuron ja illalla ja välipaloina rahkaa marjoilla. Herkkuja ostetaan vähän. Monesti oon saanut myös ihmettelyjä miten pärjätäön niin vähällä! Pienituloisena se on pakko pärjätä 😀

Avatar

Kuulostaa samalta kuin meillä 🙂 Harmi ettei täällä oo mitään tollasta leipomomyymälää lähellä! Kyllä sitä pärjää kumman pienellä kun siihen tottuu 🙂

Avatar

Emilia, vaikka te elätte tarjouksilla useimmiten.. olisiko teillä kuitenkin rahaa elää sillai että käyttäsitte ruokiin enempi rahaa? Ei siis ole pakko vastata 🙂 Mielenkiinnosta kysyn:)

Avatar

Joo mutta sitten on taas vähemmän rahaa muihin juttuihin 🙂 me tykätään käydä elokuvissa, vuokrata leffoja, syödä ulkona, shoppailla yms niin niihin menee enemmän rahaa varmaan kuin ruokaan 😀 joskus jos ollaan laiskoja ja ostetaan yhdestä kaupasta kalliit ruuat niin sit ei raaski laittaa mihinkään muuhun enää rahaa. Oon kyllä tän ruoan kanssa säästämisen myötä tullu säästäväisemmäksi muutenkin, en esim raaski ostaa jotain 10€ hintasta paitaa kun se on niin hirveen kallis 😀

Avatar

Mä oon vähän kade.. Meillä mies syö kuin hevonen (on siis ihan laiha, mutta jumalattoman pitkä). Meillä riittää ehkä 1 1/2 päiväks jos tehään kolme vuokaa makaronilaatikkoa.. Että rahaa menee vaikka suunnittelee, hyödyntää tarjoukset ja tekee itse kaikki ruoat.. 🙂

Avatar

Haha, tähän on pakko tulla kommentoimaan, että meillä sama! mies saattaa syödä paketillisen lihapiirakoita (10kpl) parissa päivässä, vaikka mä oisin laskenu että ne riittää ainakin viikoksi 😀

Avatar

Ihanaa, en oo siis yksin! 😀

Avatar

Täällä sama, iso vuokra makaronilaatikkoa kestää max 2päivää 😀

Avatar

Siis Topias syö kans järjettömät määrät! 😀 Se vetää helpolla yksin kokonaisen makaronilaatikon :DDD Mutta nyt kun mä en oikein syö, niin riittää paremmin 😀

Avatar

mutta tossa maustejutussahan vaan säästää 😀 kun ne meiranki jauhelihamaustepussit on 50 g reilu 2 e, niin tossahan on moninkertanen määrä 🙂

Avatar

Joo totta mut se on vaan kertaheitolla niin iso summa 😀

Avatar

jos osteskelee vaikka Pirkan tuotteita niin vähän tuoteselosteita katsomalla huomaa, että valmistaja onkin täysin sama kun vieressä oleva kalliimpi saarioinen yms. Me ollaan kauan etsitty oltermannin korviketta, koska se on niin pirun kallista ja se kilon juusto ehtii meillä homehtua ennen kuin sen ehtii syödä (toi yks mulkvisti on syömässä valtion juustoja ja mä sentään yksin kokonaista kiloa syö!) ollaan löydetty YLLÄTYS Xtran sellanen pieni kermajuusto, rasvasta, mutta ah niin hyvää. Lisäksi se on tosiaan niin pieni, että menee tällaselle leskelle mainiosti! Lidliä suositaan myös paljon, koska lets face it, se on vaan törkeesti halvempi. Auraa en myöskään vaihda muihin, kokeiltu on, mutta ei.

Avatar

Totta! 🙂 Se on vaan se nimi, mistä sitä hintaa maksetaan. Mun pitäis kans koittaa löytää joku halvempi juusto!

Avatar

Mä en näe mitään syytä ostaa mahdollisimman halvalla kaikkea. Meillä juodaan esimerkiksi luomumaitoa mikä on kalliimpaa. Syödään mahdollisimman terveellisesti ja niin ettei sisällä kaiken maailman aromivahvikkeita, e-aineita ja kaikista pahinta keinotekoista natriumglutamaatia. Niistä en tingi millään tai ylipäätään ruuasta. En ymmärrä miksei hyvään voi hieman panostaa. Tottakai monet halpikset maistuu ”paremmalta” kun niissä on keinotekoista natriumglutamaattia, kuten lihamausteissa, lihakuutioissa, valmis mausteissa yms. Mieluummin ostan erikseen kaikki mausteet ja maustan ruokani muulla kuin sellaisilla aineilla jotka vaikuttavat aivoihin ja saavat minkä tahansa ruuan maistumaan hyvältä.

Avatar

Kai kuitenkin tiedät, että myös luomumaidossa on niitä kuuluisia lisäaineita tuotteen säilyvyyden ja rakenteellisuuden varmistamiseksi? Myös ulkomaalaiset luomutuotteet saattavat olla jopa yhtä hyödyttömiä ja teollistettuja kuin kotimaiset ns. ”einekset”. Se että jossakin purnukassa lukee, että tuote on luomua ei ole automaattinen tae että se olisi aidosti terveellisempää. Lisäksi tutmikukset luomumaidon paremmuudesta ovat ristiriitaisia. Joidenkin tutmuksien mukaan luomumaito on parempaa, joidenkin mukaan ero ei ole huikeankaan suuri.

Avatar

Me käytimme aiemmin lähi K-marketia, se kun oli vieressä eikä tarvinnut lähteä autolla. Tekivät kesällä remontin ja hinnat nousivat pilviin, joten vaihdoimme seuraavaksi lähimpään, joka on Lidl. Vuosien boikotin jälkeen (opiskelupaikkakunnan Lidl oli todella surkea!) yllätyimme miten iso valikoima niillä nykyään on ja paistopisteen tuoreet leivät viimeistään saivat meidän jäämään asiakkaiksi. Kauppalasku on pienentynyt, vaikken kyllä tarkalleen tiedä paljonko rahaa tarkalleen menee. Ainoa mikä kirpaisee on se, että Lidlin luomumaito on saksalaista. Meilläkin vältellään lisä- ja täyteaineita ja suositaan luomua, mutta itseasiassa sehän on nimenomaan sitä halvinta ruokaa, kun ostaa niitä juureksia ja muita perusraaka-aineita ja jättää einekset ja puolivalmisteet hyllyyn, eikä tarvitse edes valita halpiksia.

Avatar

Lidlissä on kyllä nykyään tosi iso valikoima! 🙂

Avatar

Meillä menee 150e viikossa kahdella hengellä.. että kyllä tuo minulle melko ”kituuttamista” olisi 😀

Avatar

Jokanen tavallaan, mä nautin rahan säästämisestä 🙂

Avatar

Pakko kommentoida, Lidlin rasvaton maito on 0,71€ /litra ja kevytmaito 0,75€/ litra, kun rainbowin on 0,79€/litra. Lidl on vaan edullisin! 🙂

Avatar

Se varmaan vaihtelee paikkakunnittain kanssa, mut täällä on kans Lidlin maito halvin 🙂

Avatar

Tää postaus sai mut ajattelee että kyllä mullakin parantamisen varaa on. Meitä on minä ja kaksi lasta ja meillä menee se 60-100e viikossa kauppaan. toki tuo sisältää sitten kaiken, kissanhiekasta maitopurkkiin. Ja toki mun poltan niin sehän maksaa aivan kivasti kuukaudessa. Mutta pitäisi enemmän itse alkaa katsoo tarjouksia ja käydä lidlissäkin pitkästä aikaa pyörähtää. Jotenkin vaan en oo tykästyny ajatukseen että pitäisi käydä parissa kaupassa kun eikö yhdessä voi käydä vaan ruokaostoksilla 😀 Vähän sentään olen parantanut enkä aina katso ”merkki”tuotetta vaan otan edullisempaa. yksi on vaan sellainen mistä en luovu, juhla mokka kahvista 😀

Mutta suuri kiitos tästä postauksesta nimittäin ensi kerralla ku meen kauppaan niin teen listan ennen sinne menoa ja katson oikeesti niitä tarjouksia 🙂

Avatar

Ei kaikesta kannatakkaan luopua, ostaa muut halvemmalla niin raaskii ostaa niitä jotain kalliita merkkejä! 🙂

Avatar

Oon kieltämättä hieman kade, koska meitä on taloudessa vain 2 aikuista. Käydään kerran viikossa ruokakaupassa Prismassa tai Lidlissä. Kerralla meillä menee n. 40-50€ rahaa, lisäksi haetaan täydennystä 1-2 kertaan (maitoa, hedelmiä, salaattia). Nykyään pyrin käymään pääsääntöisesti Lidlissä, mutta en ole aina saanut kaikkia tarvitsemiani tuotteita. Olen huono suunnittelemaan etukäteen, mitä syötäisiin ja tulee tehtyä niitä heräteostoksia. Noudatamme molemmat tarkkaa ruokavaliota, joten lihatuotteet tekevät budjettiin ison loven ja lisäravinteet.. Pyrin kyllä juoksemaan tarjousten perässä (mutta useimmitin meidän lähi Lidlistä, ne ovat jo loppu). Syömme tosi harvoin mitään herkkuja! (1 x kahdessa viikossa, ei aina silloinkaan). Enkä ole mikään merkkiuskollinen, vaan suosin kyllä ihan Pirkka, Rainbow yms halppis merkkejä 🙂 Täytyisi varmaan ruveta enemmän suunnittelemaan etukäteen mitä syödään eli siis tutkimaan netin ihmeellisiä maailmoja (säästäisi rahaa). En oo meinaan mikään masterchef 😉

Avatar

Noi lisäravinteet kyllä maksaa kanssa paljon ekstraa.. Suunnittelu kannattaa, mutta ei kannata ottaa liikaa stressiä 🙂

Avatar

samaa mieltä kuin edellinen anonyymi, mulla ei ole varaa syödä halpaa, keinotuotettua ruokaa. se maksaa sitten koko loppuelämän. sairaalakuluissa ja terveydessä.

Avatar

Huoh 😀 jokanen tavallaan

Avatar

Jos asuisi kahdestaan koiran kanssa, ruokaan menisi huomattavasti vähemmän rahaa, mutta täälläkin pitkä mies syö kolmen edestä. 😀 Tekee ison uunivuoallisen ruokaa, niin siitä ei varmasti riitä seuraavaksi päiväksi.

Viikossa ruokakauppaan (elintarvikkeet ja muut päivittäistavarat) menee yleensä noin 50-80 e: yksi isompi kauppareissu ja tarvittaessa lähikaupasta maitoa/leipää tms. lisää. Jos herkutellaan esim. pihvillä ja punkulla, toki enemmän. Miksi jäätelökin on niin kallista, mutta niin hyvää…

Teen ruoat itse, mutta lihat ja juusto ovat kalliita. Hevi-osastollekin saa uppoamaan mukavan summan. Eineksiä tai puolivalmisteita en osta ja ulkona syödään kahden opiskelijan taloudessa todella, todella harvoin. Silloin tällöin leivon itse sämpylöitä, mutta eivät ne ruisleipää voita. Lisäksi olen perso myslille ja kekseille.

Pidämme välillä lihattomia päiviä, ja syömme esim. linssejä, soijarouhetta, avokadopastaa, kasviskeittoa, munaruokia tms. Suunnitelmallisuudella säästäisi varmasti enemmän. Onneksi muutamme pian isompaan asuntoon, jossa on kunnollinen pakastin. Nykyisellä jenkkikaapilla ei paljon pakastella.

Avatar

Voi noita miehiä… 😀 niihin uppoo paljon rahaa.

Avatar

Aijaij! Mä pIan palkkaan sut mun kaupassa käviäks ja talouden suunittelijaks.!! Mä oon niiin huono kaupassa kävijä että! tosin syön aika vähän, mutta heräteostoksia on kaikki kauppakuitit täynnä.

Toinen vinki! Elkää ihmiset menkö nälkäsenä kauppaan, ostin viimeksi varmaan säkillisen kaikkeen herkkua lidlistä(kun oli vielä tarjouksessa)
.
Mun on oikeasti opeteltava kaupassa käymistä ja ruokalistan suunittelua, kun muksu on syntyny ja alkaa syömään soseita.
Haluun nimittäin tehä ite ja opettaa terveliset ruokatottumkset. Sekä 11000x vähemmän nirsoksi ja ”ku nyt tekee mieli tätä”-syöjäksi kun tämä tuleva äiti tässä.

Avatar

Haha :DD Joo nälkäsenä ei kannata mennä!! Ja soseet tulee ite tehtyinä paljon halvemmaksi 🙂

Avatar

Meilläkin käydään paljon lidlissä, itse en vaan oikein tykkää siitä, kun siellä hedelmät punnitaan kassalla- jolloin ei heti saa itse tietää paljonko ne kustantaa 😀 Myös s-ryhmän kaupat ovat pop ja Cittarin mammuttimarkkinat ja euron päivät hyödynnetään tarkkaan. Esim Cittarista saatava Pirkan kahvi on samanmakuista kuin juhla-mokka ja on yli euron (?) halvempaa! Itse kokkailen paljon vuokaruokia, kinkkukiusaus, makaronlaatikko jne on niin helppo tekaista uuniin ja aineksetkaan ei paljon maksa. Limppareita (pepsi max on paheeni) tulee ostettua aika useinkin ja itsekään en kyllä ihan tietoinen ole paljonka rahaa kuukaudessa ruokaan menee, mutta veikkaisin että viikossa n. 50 euroa. Vihanneksia ja hedelmiä on pakko sisällyttää päivään ja tänäänkin esim. kauhistelin lähikaupan tomaattien hintaa – yli 5 euroa kilo! Tosin kun meillä on lähikauppaan on n 200 metriä ja supermarkettiin 20 niin sen voi sitten laskea bensan kulutuksessa. Meillä täällä Itä-rajallahan on kyllä se mahtava juttu että auto kun saadaan tankattua Venäjällä niin silloin bensalitramme hinnaksi tulee alle euro, joten siinä kyllä säästää 🙂

Avatar

Mua kanssa joskus ärsytti se, mutta onhan siinä se vaaka jos haluu tarkistaa paljonko niitä on 🙂 Mä en tiennytkään tosta Venäjällä tankkaamisesta, vähänkö kätevää!

Avatar

Niin aina siin on vaan se et jonot tulliin voipi olla pitkiäkin ja Venäjän tullin toiminta välillä TODELLA hidasta.. Mut on se kätsää joo (ja halpaa 😉 ) Svetogorsk on paikkaja sijaitsee asuinpaikastamme n. 30 km päässä ja on lähimmän ison kaupunkimme Imatran naapurikaupunki jos jotakuta kiinnostaa 😀

Hehhee, mie hölmö en ollu ees sitä vaakajuttua tajunnu 😀

Vastaa käyttäjälle Pipsa Peruuta vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Lue seuraavaksi

Yhteistyössä